İngiltere’deki Türkiye Karşıtı Propaganda Engellendi

tarihinde yayınlandı DEİK / EEİK, EURAS, Istanbul Aydin University
https://en.mustafaaydin.com/wp-content/uploads/2020/01/UFRAD-12.10.2017-19.jpg

Avrupa Uluslararası Eğitim Derneği’nin Avrupa ve tüm dünyadan uluslararası üniversiteler ile eğitimcileri bir araya getirdiği, Avrupa’nın en büyük yükseköğretim organizasyonu olan ve bu yıl İngiltere’nin Liverpool kentinde gerçekleştirilen European Association for International Education Fuarı (EAIE) Türkiye aleyhinde ciddi bir olaya sahne oldu.

FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe teşebbüsünün ardından örgütle bağlantılı olan bazı akademisyenlerin üniversitelerden ihraç edilmesi, dünyanın 80 ülkesinden 250 üniversitenin ve 6000 civarında akademik personelin katıldığı eğitim fuarında ‘’Türkiye’deki akademik özgürlüğün kısıtlanması’’ olarak yansıtıldı. Fuara katılan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Eğitim Ekonomisi İş Konseyi Başkanı ve aynı zamanda İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın ve Türk üniversiteleri heyeti, aynı gün bir yazıyla Avrupa Uluslararası Eğitim Derneği ve EAIE Başkanı Laura Howard’ın yaptığı Türkiye karşıtı konuşmayı düzelttirerek büyük bir yanlışı engelledi. Düzeltme sonucu 6000 civarındaki katılımcı, üniversite ve ziyaretçiler ile İngiltere başta olmak üzere Avrupa basınının da konuyla ilgili doğru bilgilendirilmesi sağlandı.


“EAIE BAŞKANI LAURA HOWARD, TÜRKİYE’DE AKADEMİK ÖZGÜRLÜĞÜN OLMADIĞINI İFADE ETTİ”

Yaşanan darbe girişiminin ardından şer güçlerinin Türkiye’nin imajına zarar verme konusunda her platformda çaba harcadığını vurgulayan DEİK Eğitim Ekonomisi İş Konseyi Başkanı Dr. Mustafa Aydın “Avrupa Uluslararası Eğitim Derneği’nin organizasyonu olan ve her yıl Avrupa’nın farklı ülkelerinde yapılan eğitim zirvesi, bu yıl Liverpool’da yapıldı. Dünyanın 80 ülkesinden 250 üniversitenin 6000’e yakın üniversite temsilcisiyle bulunduğu toplantıda biz de DEİK Eğitim Ekonomisi İş Konseyi olarak 100 akademisyen ve yaklaşık 15 üniversitemizin standıyla ülkemizi temsil ettik. Türkiye’nin etrafındaki şer güçlerinin nasıl çalıştığını maalesef oradaki açılış konuşmasında bir kez daha gördük. EAIE Başkanı olan Laura Howard, Türkiye’de akademik özgürlüğün olmadığını, bu nedenle Türkiye’deki üniversitelerden bu organizasyonda yeterince katılımcı olmadığını ifade etti. Bu bizi çok üzdü ve şaşırttı. Çünkü biz zaten DEİK Eğitim Ekonomisi İş Konseyi organizasyonumuz ile Türkiye’den yaklaşık 25 üniversitemizin 100 üniversite temsilcisi ile birlikte orada bulunuyorduk.” dedi.

“TÜRKİYE ALEYHİNE YAPILMAYA ÇALIŞILAN BU HAREKETİ, ARKADAŞLARIMIZLA BİRLİKTE TÜRKİYE’NİN LEHİNE ÇEVİRMİŞ OLDUK”

Avrupa Uluslararası Eğitim Derneği Başkanı Laura Howard’ın eksik ve yanlış bilgilerle dolu konuşması karşısında hemen harekete geçtiklerinin altını çizen Dr. Aydın sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Bayan Howard daha konuşmasını tamamlamadan biz hemen bir yazı kaleme aldık. Bu yazıda Howard’ın akademik özgürlükle ilgili konuşmasında geçen ifadelerin eksik, yanlış ve kirli bilgiye dayandığını, bunun Türkiye’nin dışarda oluşturulmaya çalışılan olumsuz algısına destekten öteye gidemeyeceğini belirttik. Bunun mutlaka düzeltilmesi gerektiği yönündeki yazımızı e-mail olarak bu organizasyona katılan tüm katılımcılara aynı anda gönderdik. İnsanlar orada doğru bilgiyi edinmiş oldular. Avrupa Uluslararası Eğitim Derneği’nin ve bu organizasyonun başındaki kişiye de yazımızı ileterek kendisinden randevu talep ettik. Bunun üzerine toplanan dernek yönetim kurulu ile bir araya geldik ve ülkemiz için yapılan bu hatanın derhal düzeltilmesi gerektiğini, Türkiye’de akademik özgürlüğe yönelik bir kısıtlamanın asla olmadığını ancak terör örgütü olaylarına bulaşmış, Türkiye’nin birlik ve beraberliğine yönelik darbe girişimine katkı sağlamak için girişimde bulunmuş akademisyenlere dünyanın her yerinde uygulanan yaptırımların uygulandığını söyledik. Bu akademisyenlerin de kısıtlı sayıda olduğunu ve Türkiye’deki akademik özgürlükle ilişkilendirilemeyeceği yönünde kendilerini kapsamlı bir şekilde bilgilendirdik. Bizim bu notamız karşısında bize, yanlış algılandığını ve Türkiye’nin imajına hiçbir şekilde zarar vermek gibi bir niyetlerinin olmadığını hem sözlü hem de yazılı olarak belirtti. Açılış konuşmasında yapmış olduğu hatayı da kapanış konuşmasında telafi etti.”
DEİK Eğitim Ekonomisi İş Konseyi Başkanı Dr. Mustafa Aydın bu çalışmayı ilgili tüm bakanlık ve kurumlarla paylaştıklarını belirterek “Biz bu çalışmalarımızı Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanlığı, YÖK ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu ile paylaştık. Böyle bir platformda, Avrupa Uluslararası Eğitim Derneği’nin organizasyonunu yapan kişinin bunu dile getirmesi çok manidar ve bu güçlerin nasıl çalıştıklarının çok net bir göstergesidir. Burada bizlere düşen, adeta sınırda 24 saat nöbet tutan bir asker gibi uyanık olmamız gerektiğidir. Türkiye’nin aleyhine yapılmaya çalışılan bu hareketi arkadaşlarımızla birlikte Türkiye’nin lehine çevirmiş olduk.” şeklinde konuştu.

 An Anti-Turkish Propaganda is Blocked in England

A very serious Anti-Turkısh propaganda was staged at EAIE (European Association for International Education Exhibition), the biggest European Higher Education organization, which brings together universities and educators from Europe and all over the world of Europe International Education Association at Liverpool, England.

After coup attempt by FETO, some academicians who have connections with the terrorist group FETO, were discharged from universities. This issue is reflected as restriction of academic freedom in Turkey at the education exhibition where 250 universities and 6000 academic participated from 80 countries.

President of Higher Education Business Council at DEİK and IAU, Dr. Mustafa Aydın and Turkish University Commission published an article and corrected the Anti- Turkish speech by President of EAIE Laura Howard and Europe International Education Association. Thus, 6,000 participants, universities, visitors and the press specifically from Europe and England were informed correctly about Turkey.

President of EAIE “There is no academic freedom in Turkey”

President of Higher Education Business Council at DEİK, Dr. Mustafa Aydın added, “ After coup attempt in Turkey, some people has been trying to damage Turkey’s reputation at every platform.” Every year EAIE is held in a different country. This year it is held in Liverpool. There were 250 universities and 6000 university representatives from 80 countries. We also took a place and represented our university as DEIK with approximately 100 academic personnel and 15 university booths. Unfortunately, during the opening ceremony, we witnessed one more time that member of the evil powers has been working. President of EAIE said “ There is no academic freedom in Turkey. For this reason, there was not enough participants from Turkey to this organization. It made us so sad and surprised. Because we have already attended the organization with DEIK and 100 faculty members of 25 universities.”

We Turn an Anti-Turkish Propaganda Into a Favor of Turkey with Our Friends

Underscoring their immediate action against EIEA president Laura Howard’s speech full of wrong information, Dr. Mustafa Aydın added, “Before Mrs. Howard completed her speech, we have started to write a statement. At this article, we mentioned that Miss Howard has imperfect knowledge and wrong information about academic freedom in Turkey. This imperfect knowledge will not go beyond supporting the negative perception outside of Turkey. We sent our statement which was emphasizing the correction of her speech, to all participants of the organization by email at the same time. This way, people got the right information. We also sent this article to European International Education Association and head of this organization. And asked for an appointment from them. At the meeting, we emphasized again that “there is no restriction for academic freedom however if any academician who had connection with terrorist group and supported coup attempt were punished like it was done at other countries. This mistake must be corrected immediately.” We also informed them that there are only few academicians who dismissed from their profession and it cannot be related with restriction of academic freedom. After that article, they also expressed their regret and accepted that they had wrong information about Turkey and they never wanted to tarnish Turkey’s image in verbal and written way. They also compensated their mistake at closing speech.

President of Higher Education Business Council at DEİK, Dr. Mustafa Aydın said, “we shared this statement with Ministry of Foreign Affairs, Ministry of EU, Council of Higher Education and DEIK. Unfortunately, it was so meaningful for Laura Howard president of the organization to make such a statement at this platform and clearly indicated how these evil power work. We should be on alert like a soldier at border. We turned Anti-Turkish perception into a favor of Turkey with our friends.”

14.09.2016

background

Follow on Twitter

Follow on Twitter for news, updates and notices.

Istanbul Aydin University Chairman of the Board of Trustees / BIL Holding and BIL Education Institutions Chairman of the Board of Directors / Cyprus Science University Honorary President

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Follow on Instagram

FOLLOW ON @profmustafaaydin