AVRASYA YÜKSEKÖĞRETİM ZİRVESİ-EURIE İSTANBUL’DA BAŞLADI.

tarihinde yayınlandı Duyuru, EURAS, Haberler, Istanbul Aydin University, kongre, sempozyum ve panel
https://en.mustafaaydin.com/wp-content/uploads/2020/03/eurie1.jpg

Dünyanın en büyük yükseköğretim zirvelerinden biri olarak kabul edilen ve bu yıl beşincisi düzenlenen Avrasya Yükseköğretim Zirvesi-EURIE, “Uluslararası Eğitim için Birleşiyoruz” sloganı ile İstanbul’da başladı.

60 ülkeden, 200 üniversite ile 2 bin 500’ün üzerinde rektör, rektör yardımcısı, akademisyen ve uluslararası eğitim sektöründen uzmanların katıldığı zirvenin açılış konuşmasını Avrasya Üniversiteler Birliği’nin Genel Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın yaptı.

Aydın, “Dünyanın En Büyük Üçüncü eğitim Zirvesi’ni gerçekleştirdiğimiz bu ortamda herkese şükran ve minnetlerimi sunuyorum. EURİE Zirvesi ile beklentilerimizin çok ötesinde bir başarıya ulaştık” dedi. Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşen ve üç gün boyunca sürecek Eğitim Zirvesi’nin bu yıl ki ana başlığı “Uluslararası eğitim için birleşiyoruz” oldu. 135 konuşmacı, düzenlenecek 50 panel ve seminerde, uluslararasılaşma, eğitim politikaları, öğrenci değişim programları, bölgenin eğitim stratejileri, fırsatları ile yükseköğretimde ‘kadın liderliğinin’ geliştirilmesine yönelik konular ele alınacak.

Zirveye Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, Yükseköğretim Kalite Kurulu (YKK) Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Yükseköğretim Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Rahmi Er, KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu,ve Ürdün Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanı Dr. Muhyieddeen Toug katıldı. Ayrıca zirvenin bu yılki ana konuşmacılığını ise Avrupa Birliği Göç ve Mülteci Çalışmaları önceki dönem Komiseri Dimitris Avramopoulos yaptı.

Dünyanın en büyük üçüncü eğitim zirvesi açılışında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sözlerine zirvenin önemli iş birliklerine kapı aralayacağını belirterek başladı. Bakan Varank, “Türkiye Yükseköğretim sistemi, yedi buçuk milyonu aşan öğrenci sayısıyla eğitim sistemimizin çok önemli bir parçasını oluşturuyor. Tek başına bu sayı, dünyadaki 95 ülkenin nüfusundan daha fazla. 2002 yılında göreve geldiğimizde sadece 76 üniversite vardı. Yeni kurduğumuz üniversitelerle bu sayıyı 207’ye çıkarttık ve üniversite öğrencisi olma hayali taşıyan tüm gençlerimize bu fırsatı sunmuş olduk. Aynı dönemde üniversitelerde öğretim elemanı sayımızı da yüzde 132’lik bir artışla 172 binin üzerine çıkarttık. Eğitimde fırsat eşitliği en temel önceliklerimizden oldu. Bu kapsamda üniversite harçlarını kaldırdık. Engellilerin yükseköğretime girişte ve eğitim süreçlerinde eğitim almalarını kolaylaştırdık. 18 senede uluslararası görünürlüğümüzü günden güne artırdık. 2002 yılında ülkemizde 16 bin 328 yabancı uyruklu öğrenci bulunuyorken, bugün neredeyse 10 katlık bir artışla yaklaşık 155 bin uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapıyoruz. Bununla birlikte devlet bursları ve değişim programları vasıtasıyla her sene 50 bine yakın öğrencimizi lisans ve üzeri programlara katılmak üzere yurt dışına gönderiyoruz. Türkiye’yi yükseköğretimde dünya çapında bir marka haline getirmek istiyoruz. Bunun için üniversitelerimizin kapasitelerini, yetkinlik düzeyleri ve bölgesel ihtiyaçları dikkate alarak daha da güçlendiriyoruz. Bölgesel kalkınma misyonu çerçevesinde seçilen pilot üniversitelere, ihtisaslaşma destekleri veriyoruz. Bu uygulamayı sürdüreceğiz. Bir yandan yurtdışındaki üniversitelerin Türkiye’de, Türkiye’deki üniversitelerin yurtdışında faaliyet göstermelerini teşvik ederken, diğer yandan yükseköğretim kurumlarımızın dünyanın farklı coğrafyalarında yer alan üniversitelerle işbirliği yapmalarını destekliyoruz. İşte bunun gibi etkinliklerde gerek ülkeler arasındaki tecrübe paylaşımı gerekse yeni iletişim ağlarının kurulması açısından son derece önemli bir yere sahiptir” şeklinde konuştu.

“Teknoloji tabanlı işlerde Türkiye büyük bir potansiyele sahip”

Türkiye’nin teknoloji tabanlı işlerde büyük bir potansiyele sahip olduğunun altını çizen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Bizim çok cevval gençlerimiz var. Girişimcilik ve inovasyon alanlarında ne denli aktifseniz, kalkınma hızınız da o denli artıyor. Oyun sektöründen biyo-teknolojiye, akıllı malzemelerden perakende sektörüne varıncaya dek pek çok yenilikçi uygulama üzerinde çalışan girişimcilerimiz bulunuyor. Biz de onların önünü açacak politikalara öncelik veriyoruz” dedi. Teknoparklarda yer alan firmalar; vergisel avantajların yanı sıra, mentörlük, iş eşleştirmeleri ve ihracat destekleri gibi teşviklerden yararlanıyor diyen Bakan Varank, TÜBİTAK Bireysel Genç Girişimci Programıyla, teknoloji ve yenilik odaklı fikirlerini somut işlere dönüştürebilen başlangıç firmalarını ekonomiye kazandırıyoruz.

 EURIE, eğitim diplomasisi açısından son derece önemli bir zirve

Alanında saygın, uluslararası eğitimcileri bir araya getiren ve 3 gün sürecek olan zirvenin açılış konuşmasını yapan Avrasya Üniversiteler Birliği’nin (EURAS) Genel Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın; “Avrasya Yükseköğretim Zirvesi- EURIE, dünyanın en seçkin üniversitelerinin, akademisyen ve yükseköğretim sektörünün önde gelen temsilcilerinin bir araya geldiği bir zirve. 2016 yılında ilk defa düzenlediğimiz EURIE Zirvesi ile beklentilerimizin çok ötesinde bir başarıya ulaştık. Bu yıl 5’ncisini düzenliyor olmaktan da ayrı bir gurur duyuyoruz ve bu başarı sayesinde ‘Study in Turkey’ markası, dünya çapında bilinen, tanınan ve rağbet gören bir marka haline geldi. Ülkemizin tanıtımı ve eğitim diplomasisi açısından son derece önemli bir zirve. Zirve boyunca öğrencilere dünya çapında geçerliliği olan uluslararası bir eğitim vermek için neleri yapmamız gerektiğini, onlara küresel ekonomide başarılı olmaları için gerekli bilgi ve becerileri nasıl kazandıracağımızı, uzaktan online eğitimin geliştirilmesini, akademisyenler için uluslararası proje ve araştırmaları arttırmak için yapmamız gerekenleri, bölgenin eğitim stratejilerini ve fırsatlarını da masaya yatırıyor olacağız. Ve inanıyorum ki çok sayıda işbirliklerine de imza atacağız” dedi.


Eurasia Higher Education Summit-EURIE commenced in Istanbul

Eurasia Higher Education Summit-EURIE, one of the largest higher education summits around the world which had its fifth held this year, commenced with the slogan ‘We are gathering for International Education.’

Eurasia Universities Union President Assoc. Prof. Dr. Mustafa Aydın gave the opening speech for the summit attended by more than 2,500 chancellors, vice-chancellors, academicians and experts in international education sectors from 200 universities in 60 different countries.

Aydın said, ‘In this day when we are having the World’s Third Largest Education Summit, I am offering my thanks and gratitude to all of you. EURIE Summit’s success surpassed our expectations immensely.’ Main title for this year’s Education Summit, held in the Lütfi Kırdar International Convention and Exhibition Center and will last 3 days, was set to be ‘We are gathering for International Education.’ During the summit, topics such as internationalization, education policies, student exchange programs, region’s educational strategies and opportunities, improvement of ‘women leadership’ in higher education will be discussed by 135 speakers in 50 panels and seminars.

Summit was attended by Mustafa Varank, Minister of Industry and Technology; İsmail Gülle, President of Turkish Exporters’ Assembly (TIM); Nail Olpak, President of Foreign Economic Relations Board (DEIK); Prof. Dr. Muzaffer Elmas, President of Higher Education Quality Council (YKK); Rahmi Er, Vice-President of Higher Education Council; Nazım Çavuşoğlu, Minister of TRNC’s National Education and Culture; Dr. Muhyieddeen Toug,  Minister of Jordan’s Higher Education and Scientific Research. In addition, summit’s main speaker this year was Dimitris Avramopolous, European Union’s Previous Commissioner of Immigration and Refugee Studies.

Mustafa Varank, Minister of Industry and Technology speaking at the opening of world’s third largest education summit, began his speech by stating that the summit will crack the doors of important cooperation open. Minister Varank said, ‘Turkey’s Higher Education system with more than seven and a half million students forms a very important part of our education system. This number, by itself, is bigger than 95 countries’ population. When we took office in 2002, there were only 76 universities. With the new universities we built, this number went up to 207 and we were able to provide this opportunity for all of the youth who were dreaming of becoming a university student. During the same period, we also increased the number of instructors in universities by 132% and reached a number higher than 172 thousand. Ensuring equal opportunity in education has always been one of our main priorities. Within this framework, we removed tuition fees. We facilitated disabled individuals’ access to higher education and eased their education process. In 18 years, we increased our international visibility day by day. While we had 16,328  foreign students in our country in 2002, today, with almost a 10 times increase, we are home to approximately 155 thousand international students. Together with this, through state grants and exchange programs, we are sending almost 50 thousand students, each year, abroad to study undergraduate and post graduate programs. We want to make sure Turkey is a global brand when it comes to higher education. For this reason, we are strengthening the capacities of our universities by considering their competence levels and regional requirements. We are providing specialization support to pilot universities selected as part of regional development mission. We are going to continue doing this. On one hand while we are encouraging universities abroad to be active in Turkey and Turkish universities to do the same abroad, we are also urging our higher education institutions to cooperate with universities from different geographical locations. That is why events such as this have utmost importance in terms of both experience sharing between countries and establishment of new communication networks.’

“Turkey has a great potential for technology-based works”

Mustafa Varank, Minister of Industry of Technology, underlying the fact that Turkey has a great potential for technology-based works, said ‘We have a very active youth. Your development speed increases depending on how active you are in entrepreneurship and innovation. We have entrepreneurs working on many innovative applications from gaming sector to biotechnology, from smart materials to retail industry. And we are prioritizing policies that will clear the way for them.’ Minister Varank, saying that firms located in techno parks; besides taxational advantages, benefit from encouragements such as mentorship, job matching and export support, added ‘We are integrating startup firms who can turn their technology and innovation focused ideas into concrete works to the economy through TUBITAK Individual Young Entrepreneur Program.’

 In terms of education diplomacy EURIE is a summit with utmost importance

Eurasia Universities Union (EURAS) President Assoc. Prof. Dr. Mustafa Aydın giving the opening speech of summit bringing together respectable international educators together for a 3 day long event, said ‘Eurasia Higher Education Summit- EURIE is a summit where the world’s most distinguished universities, academicians and representatives from higher education sector come together. With the EURIE Summit, first of which was organized in 2016, we obtained a success that surpassed our expectations immensely. We are extremely proud to organize the 5th EURIE this year and due to this success ‘Study in Turkey’ brand is now a brand that is known and sought after across the world. This summit is of utmost importance in terms of the publicity of our country and education diplomacy. Throughout the summit we will be discussing what needs to be done in order to offer globally valid international education to the students, how to provide information and skills necessary for them to succeed in global economy, how to improve online distance education, how to increase the number of international projects and research by our academicians, regional educational strategies and opportunities in detail. And I believe we will establish many cooperation.”

background

Follow on Twitter

Follow on Twitter for news, updates and notices.

Istanbul Aydin University Chairman of the Board of Trustees / BIL Holding and BIL Education Institutions Chairman of the Board of Directors / Cyprus Science University Honorary President

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Follow on Instagram

FOLLOW ON @profmustafaaydin