Dr. Mustafa Aydın: “16 Nisan Türkiye’de bir dönüm noktası olmuştur.”

tarihinde yayınlandı Duyuru, Intellectual Thought Platform, Istanbul Aydin University
https://en.mustafaaydin.com/wp-content/uploads/2017/08/5c276204c03c0e238053e961.jpg

İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, “16 Nisan Türkiye’de bir dönüm noktası olmuştur. Referandumda halk ortaya bir irade koymuştur. Bu iradeden herkesin ders aldığını ve çıkarım yaptığını düşünüyorum” dedi.

Her ay güncel siyasi, ekonomik, sosyal bir konuyu ele alarak bu konu hakkındaki uzmanların ana konuşmacı olarak katıldığı, aynı zamanda akademisyenlerin, siyaset bilimcilerin, ekonomistlerin katkı sağladığı yaklaşık 30 kişilik bir platform olan Aydın Düşünce Platformu, 16 Nisan sonrasındaki Türkiye’nin içinde bulunmuş olduğu konjonktürü, bölgedeki sosyal, siyasal olayları masaya yatırarak bunların kaynağının ne olduğunu, bunların üstesinden nasıl gelebileceği konusunu ele aldı. Güncel konular hakkında görüş alışverişinde bulunulduğu, problemlerin masaya yatırıldığı ve çözüm önerilerinin sunulduğu platformda Dr. Mustafa Aydın, 16 Nisan sonrasındaki sürece dikkat çekerek “16 Nisan Türkiye’de bir dönüm noktası olmuştur. Referandumda halk ortaya bir irade koymuştur. Bu iradeden herkesin ders aldığını ve çıkarım yaptığını düşünüyorum. Bundan sonraki süreçte de bu çıkarımlar doğrultusunda şekil vereceğimize inanıyorum” ifadelerini kullandı.

“Kamuoyu ulusal bir direnç sağlıyor”

İstanbul Aydın Üniversitesi’nde düzenlenen Aydın Düşünce Platformu’na konuk olan Anar Kamuoyu Araştırma Şirketinin Genel Müdürü İbrahim Uslu, “16 Nisan referandum sürecinde yaptığımız araştırmalar sonucu evet oyu için yüzde 52’lik bir tahminde bulunmuştuk. Hata payı ile çalıştığımız için küsuratlı bir tahmin açıklamadık. Yüksek bir isabetle sonucu tahmin ettik. 16 Nisan sonrasında Türkiye’de çok gelişmeler yaşandı ve kamuoyu bu gelişmelere kavramsal çerçeveden bakıyor. Bu kavramsal çerçeve, ‘Türkiye bir tehdit altında, ülkeyi korumamız lazım’ gibi temel düşüncelerden oluşuyor. Kamuoyu bir taraftan bir ulusal direnç sağlarken bir taraftan da siyasi anlamda güvenilir bir atmosfer yaratıyor. Türk toplumu olaylardan çok fazla etkilenip bir uçtan bir uca savrulan bir toplum değil. Daha sakin ve daha serinkanlı bir millet olması, Türkiye’nin sigortalarından birisidir. 2013 yılından bu yana toplum baskı altında ve bir asimetrik savaş tehdidi altında olduğunu hissediyor. Dolayısıyla seçmen toplumsal olaylarla ilgili kanaatlerini ve siyasal tercihlerini de bu doğrultuda şekillendiriyor” diye konuştu.

“Türkiye dar boğazları aşacaktır”

Önümüzdeki sürecin şimdiye kadar yaşanan süreçler gibi sıkıntılı geçeceğini söyleyen Uslu, “Maalesef Türkiye’nin üzerindeki tehditler kalkmadı. Burada en büyük güvencemiz vatandaşların ve karar alıcıların aklıselim olmasıdır. Bu ikisi muhafaza edildiği sürece Türkiye bu dar boğazları aşacaktır. Kimsenin duygusal davranmaması, heyecana kapılmaması ve bir hadise yaşandığında ilk görünen haliyle değil de, bunun arkasındaki olayları göz önünde bulundurması en doğru tavır olacaktır” ifadelerini kullandı.
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Dr. Mustafa Aydın: “16 April is a milestone for Turkey”

Dr. Mustafa Aydın, President of the Board of Trustees of Istanbul Aydin University said that “16 April is a milestone for Turkey. The public declared his intention in the referendum. I think everyone got lessons and made inferences from this intention declaration”.

In Aydın Think Tank Platform, consists of about 30 people and it is a platform where a current political, economic, social issue is discussed every month and the experts in the issue participate as the main speakers and the academicians, political scientists, economists give contribution, the conjecture of Turkey after 16 April, social and political events in the region were discussed and reasons of these and how they can be handled were focused on. In the platform, where opinions on the current issues were interchanged, problems are discussed in detail and solution proposals are made, Dr. Mustafa Aydın remarked the process after 16 April and stated that “16 April is a milestone for Turkey. The public declared his intention in the referendum. I think everyone got lessons and made inferences from this intention declaration. I believe that we shall shape the following processes on the basis of these inferences”.

“Public opinion creates a national resistance”

İbrahim Uslu, the General Manager of Anar Public Opinion Research Company, who was the guest of the Aydın Think Tank Platform organized in Istabul Aydın University, said that “We had an estimation of 52% yes votes for the 16 April referendum. Since we work with an error rate, we did not give the fractions. We estimated the result with a big success. Lots of improvements have occurred after 16 April in Turkey and the public looks into these improvements from a conceptual frame. This conceptual frame is based on some fundamental thoughts as ‘Turkey is subject to a treat, we have to protect the country’. While the public opinion creates a national resistance, it also forms a reliable political atmosphere.  Turkish nation is not a society which is affected from the events deeply and dispersed from one end to the other. Being a cool headed and calm nation is one of the fuses of Turkey. Since 2013, the society has been under a pressure and felt as if under a treat of an asymmetrical war. Therefore the voters shape their opinions on the social events and political preferences in this direction”.

“Turkey shall take a turn for the better”

Uslu said the future processes shall be troublesome as the previous ones and added that “Unfortunately, the treats against Turkey are not over yet. Our best assurance is the common sense of the public and the decision makers. As long as these two are conserved, Turkey shall take a turn for the better. It shall be the best attitude if no one behaves emotionally, acts in excitement, see any event as its first occurrence but the events underlying behind it”

15.06.2017

background

Follow on Twitter

Follow on Twitter for news, updates and notices.

Istanbul Aydin University Chairman of the Board of Trustees / BIL Holding and BIL Education Institutions Chairman of the Board of Directors / Cyprus Science University Honorary President

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Follow on Instagram

FOLLOW ON @profmustafaaydin