DR. NUREDDİN NEBATİ ; “2023 HEDEFLERİNE BÜYÜK ORANDA ULAŞMIŞ OLACAĞIZ”

tarihinde yayınlandı Duyuru, Istanbul Aydin University, West Platform
https://en.mustafaaydin.com/wp-content/uploads/2019/09/BATI-PLATFORMU-NUREETTİN-NEBATİ-1080x675-1.jpg

Dr. Nureddin Nebati ; “2023 hedeflerine büyük oranda ulaşmış olacağız”

İSTANBUL(İHA) – İAÜ Batı Platformu, 2019-2020 Akademik Yılı’nda kapılarını Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati’nin katıldığı, “2023 Hedeflerine Doğru Türkiye Ekonomisi ve Siyaseti” konulu panel ile açtı. Panelde konuşan Dr. Nureddin Nebati 2023 hedefleri için; “Büyük oranda ulaşmış olacağız” dedi.

İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesindeki düşünce kuruluşlarından Batı Platformu, 2019-2020 Akademik Yılı’ndaki ilk toplantısını, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati ile gerçekleştirdi. Florya Halit Aydın Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen “2023 Hedeflerine Doğru Türkiye Ekonomisi ve Siyaseti” adlı toplantıda ekonomik durum, siyasi görünüm ve bu başlıklarda 2023 hedeflerinin durumu ele alındı. Dr. Nureddin Nebati’nin yanı sıra programa ayrıca Çekya Büyükelçisi Egemen Bağış, İAÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın, iş, siyaset, akademi ve bürokrasi camiasından seçkin kişiler katıldı.

“Türkiye’ye ekonomik bir operasyonla diz çöktürülmeye çalışıldı”

Toplantıda sunum yapan ve merak edilenleri yanıtlayan Dr. Nureddin Nebati 2023 hedefleri için de büyük oranda ulaşılacağını söyledi. Nureddin Nebati açıklamalarına şu şekilde devam etti;

“Türkiye bulunduğu coğrafya itibari ile zaten uluslararası ilişkiler olsun, içerideki siyasi gelişmeler olsun sürekli gündem değiştiren bir durumda. Böyle olunca da uluslararası ilişkilerin, dış işlerin ve ekonomiyi güncel bir şekilde takip etmek ve Türkiye’nin bulunduğu coğrafi ortama uygun bir şekilde yönlendirmekte kararlı bir irade lazım. Bu iradeyi de özellikle 2002 yılından itibaren Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında AK Parti gösterdi. Bu iradenin bir tezahürü olarak da Türkiye’de vizyon politikaları oluşturularak  2023, 2053, 2071 hedefleri ortaya kondu ve belgeler yayınlandı. Bu vizyon belgeleri çerçevesi içerisinde de hem kurumların hem ülkenin geleceğine ilişkin olarak planlamanın nasıl yapılacağını ilişkin adımlar atıldı. Böylelikle gerek özel sektör gerek kamu sektörü 23,53 ve 71’ de neler olacağına ilişkin kendi planlarını da ortaya koyma imkânları oldu. Bu çerçevede Türkiye adımlarını hızlı bir şekilde atıyor devam ettiriyor ancak özellikle 2013’ten itibaren Türkiye üzerine çok ciddi operasyonlar yapıldı. Gezi olayları ile başlayıp, 17-25 Aralıkla devam eden ardında da 15 Temmuz’daki askeri darbe girişimini gerçekleştirmeye çalışan bir ekip ve grup son olarak elde edemediği başarısızlıkların arkasından Türkiye’ye ekonomik bir operasyonla diz çöktürmeye çalıştı. Neyse ki çok kısa bir süre içerisinde geçen yıl açıkladığımız Yeni Ekonomi Programı içerisinde dengelenerek bugünkü noktaya kadar geldi. Türkiye geçmişteki krizleri atlatabilme başarısını ortaya koymuş ve krizlerle baş edebilmenin getirdiği çok önemli bir avantajı elde etmiştir. Bu avantajla güçlenerek ve olaylara çok güçlü bir şekilde müdahale edebilecek şekle dönüştü.”

Son olarak 2020 için yüzde 5’lik büyüme için çalışmaların başladığını söyleyen Nebati; “2023 hedeflerine dair az önce belirttiğim operasyonlar doğrultusunda bir takım güncellemeler yapıldı dolayısıyla bu yıl elde edilmiş olan başarı önümüzdeki yıllarda da hızlı bir şekilde kendisini gösterecek. 2020 için de Sayın Cumhurbaşkanımız Türkiye’nin büyüme hedefini yüzde 5 olarak belirledi. Şimdi o koşullar çerçevesinde hem ihracatın arttırılması, ekonominin hızlı bir şekilde üretim kapasitesinin gerçekleştirilmesi bunun da ötesinde reformların gerçekleştirilmesi ile 2023 hedefleri büyük oranda ulaşmış olacağız” ifadelerini kulandı.

“Azim ve kararlılıkla ilerliyoruz”

Platforma katılan Egemen Bağış ise hedefler için “azim ve kararlılıkla ilerliyoruz” diyerek, “Türkiye bugün geçmişle kıyaslandığı zaman çok iyi bir noktada. Fakat biz geldiğimiz noktayla yetinemeyiz. Bizim için Türkiye’nin çok daha iyi noktalara gelmesi, Türkiye’nin dünyanın en güçlü on ülkesinden biri olma hedefi var. Bunun için de hep beraber, her beraber çalışmamız lazım. Üretip, katma değer kazandırıp dünyaya açılmamız gerekiyor. Onun için çabalıyoruz. 2023 hedeflerimize doğru azim ve kararlılıkla ilerliyoruz” şeklinde konuştu.

“Çok mesafe aldık ama yetersiz”

Son olarak da 2023 hedeflerini eğitim tarafından değerlendiren Doç. Dr. Mustafa Aydın; “2023 hedeflerine doğru giderken Türkiye’nin nerede olduğunu, neler yapacağını, neler yapması gerektiğini bugün değerlendireceğiz. Ben bir ekonomist değilim fakat eğitim açısından baktığımız zaman bu konuda ciddi mesafeler alıyoruz. Bu ciddi mesafeler tabi ki de bulunduğumuz yerin yeterli olduğu anlamına gelmiyor.  Daha yapacak çok işimiz var. Hala sıralamalarda gereken yerlerde üniversitemiz yok. Tarihi asırlara dayanan İstanbul’un fethinde Beyazıt’ta üniversitesi olan bir ülkenin bu topraklarda ilk yüzde üniversitesi olması gerekirdi. Daha çok AR-GE çalışmasının, sanayi- üniversite işbirliğinin olması gerekirdi. Tabii ki çok güzel şeyler yapıyoruz yapılanları görmüyoruz anlamına gelmiyor. Fakat eğitimde ben diğer alanlardaki başarıyı, ilerlememizi gösteremediğimizi düşünüyorum. Burada da üniversitelere çok önemli görevler düşüyor. Bir ülkenin ekonomide, siyasette, tarihte, kültürde, fende, teknolojide ve sağlıktaki öncü lokomotif kurumları üniversitelerdir. O yüzden üniversitelerin kendilerini sorgulamaları gerektiğini, dünyayla rekabet edebilmek için ne tür adımlar atmaları gerektiğini düşünmeleri ve kendilerini ona göre revize etmeleri gerektiğini düşünüyorum. Çok mesafe aldık ama yetersiz. Alacağımız çok daha büyük mesafeler var” ifadelerini kullandı.


Nureddin Nebati; “We will have been achieved 2023 goals to a large extent.”

ISTANBUL (İHA) – IAU Western Platform opened its doors in 2019-2020 Academic Year with a panel named “Turkish Economy and Politics Towards 2023 Goals” and participated by Nureddin Nebati, the Deputy Minister of Treasury and Finance. Speaking at the panel, Dr. Nureddin Nebati said “We will have been achieved to a large extent” for 2023 goals.

The Western Platform, one of the think tanks within the body of Istanbul Aydın University, held its first meeting in 2019-2020 Academic Year with the participation of the Minister of Treasury and Finance Dr. Nureddin Nebati. The meeting titled “Turkish Economy and Politics Towards 2023 Goals” was held at Florya Halit Aydın Campus. The meeting focused on the economic situation, the political outlook and the status of the 2023 targets. The program also included the ambassador of Czech Republic Egemen Bağış, President of the Board of Trustees of IAU Assoc. Prof. Dr. Mustafa Aydın and distinguished people from business, politics, academia and bureaucracy.

“an economic operation was made to make turkey kneel down”

Making a presentation and answering the questions at the meeting, dr. nureddin nebati said 2023 targets will be achieved to a large extent. Nureddin nebati continued his speech;

“due to its geographic location, turkey constantly changes agenda in terms of international relations and political developments. Thus, a determined will is required to follow international relations, foreign relations and economy daily and to rule the country in accordance with its geographical location. Especially Ak Party under the presidency of our president has shown this will since 2002.  Vision policies were created; 2023, 2053, 2071 targets were declared and documents were published in Turkey as a manifestation will. Thus, both the private and public sectors had the opportunity to put forward their own plans for what would happen in 23, 53 and 71. Turkey is continuing to take steps quickly in this context. However, very serious operations were made in turkey especially from 2013. A group of people who tried to organized the gezi events, december 17-25 operation and then july 15 military coup deta attempt, lastly tried to organized an economic operation to make turkey kneel down after all of its unsuccessful attempts it tried to achieve. Fortunately, it has been stabilized and reached its current level within the new economy program we announced last year, within a very short period of time. Turkey has demonstrated its ability to overcome the crises of past and has achieved a very significant advantage of being able to cope with crises.  It was strengthened with this advantage and transformed into something which can intervene very strongly.”

Finally expressing that works were started to sustain 5 percent growth, nebati said “A number of updates were made to the 2023 targets in line with the operations I just mentioned. Therefore, the success achieved this year will show itself rapidly in the coming years. Mr. President of the republic has set 5 percent as the growth target of turkey for 2020. Now, we will achieve the 2023 targets to a great extent by increasing exports, realizing the production capacity of the economy rapidly and carrying out the reforms beyond that within the framework of these conditions.

We are progressing with determination and stability

Attending to the platform and expressing that we are progressing with determination and stability in terms of targets, Egemen Bagis said “turkey is at a very good point today when compared with the past. But we can’t settle for that point. Turkey has the goal of achieving a better point and becoming one of the world’s ten most powerful countries. We have to work together for this. We should produce, provide added value and globalize. We are struggling for this. We are progressing with determination and stability towards our 2023 targets.”

“We have come a long way but it is not enough”

Finally, Assoc. Prof. Dr. Mustafa Aydın evaluated 2023 targets in terms of education; “We will assess today where Turkey is, what it will do, what it needs to do towards 2023 targets. I am not an economist but we came a long way in point of education. Of course, this serious distance doesn’t mean that our location is sufficient. We have more work to do. We still couldn’t reach the required degrees in rankings. A country with a university in Beyazıt during the conquest of Istanbul, which dates back to centuries should have a university in the top one hundred ranking. More R&D works, industry-university cooperation should have been done. Of course, we do great things does not mean we don’t see good things done.  But I think we couldn’t show our success, progress in education as we have done in other fields. Universities have very important tasks in this matter. Universities are the leading locomotive institutions in a country’s economy, politics, history, culture, science, technology and health. So I think that universities should question themselves, think about what steps they should take to compete with the world and revise themselves accordingly. We have come a long way but it is not enough. We have much greater distances to go.”

 

background

Follow on Twitter

Follow on Twitter for news, updates and notices.

Istanbul Aydin University Chairman of the Board of Trustees / BIL Holding and BIL Education Institutions Chairman of the Board of Directors / Cyprus Science University Honorary President

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Follow on Instagram

FOLLOW ON @profmustafaaydin