Eğitimde Uluslararasılaşma: Türkiye ve Azerbaycan

tarihinde yayınlandı Eğitim Haberleri, Istanbul Aydin University
https://en.mustafaaydin.com/wp-content/uploads/2020/01/EURIE-DÜZENLEME-KOMİTESİ-14.02.2019.jpg

İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın; Azerbaycan’ın sayılı üniversitelerinden biri olan Odlar Yurdu Üniversitesi’nde düzenlenen “EğitimdeUluslararasılaşma: Türkiye Azerbaycan” konulu konferansa katıldı.

Konferansta konuşan Dr.Mustafa Aydın:  uluslararasılaşma kavramının çok kültürlü, çok dilli, çok dinli, çok renkli bir ortamda dünyanın her yerinde geçerli bir eğitim vermek ve oradan mezun olanın da dünyanın her yerinde iş bulabilmesi olduğunu söyledi.

Bir üniversitenin gerçek anlamda uluslararası üniversite olabilmesi için yapılacakları sıralayan Dr. Aydın; “Öncelikle hepimizin de üzerinde ittifak ettiği gibi üniversitelerimizin içerisinde uluslararası ofislerin güçlendirilmesi lazım. Beraberinde uluslararası topluluklar oluşturmamız lazım. Uluslararası öğrencilerimizi iş dünyası ile buluşturmamız lazım. Öğrenciyi kendi ülkesinde iş yapan Türk insanıyla buluşturursak hem Türkiye’nin cazibesini arttırır hem de o öğrencinin mezuniyetinin akabinde çok rahatlıkla istihdam edilmesini sağlar. Yenilikçi, girişimci ve aktivitesi yüksek düzeyde bir üniversite modelini ortaya koymak zorundayız. Dünyanın her yerinde iş bulabilecek başarılı öğrencileri yetiştirmek zorundayız. Üniversitedeki akademisyenlerimizin dünyanın her yerindeki üniversitelerle akademik ve sosyal anlamda iletişim kurabilecek niteliklere sahip olmaları gerekiyor. Kampüslerimizi çok dilli, çok dinli, çok ırklı sosyal yapıda ve bütün oradaki öğrencilere eşit şekilde ve onları memnun edecek şekilde hizmet verebilecek imkanları bu öğrencilere sunacak şekilde tasarlamak zorundayız” dedi.

Konferans sonunda İstanbul Aydın Üniversitesi ve Odlar Yurdu Üniversitesi arasında Erasmus+ , MOU ve Mevlana anlaşmaları imzalandı.Internationalization of Education: Turkey and Azerbaijan

Istanbul Aydin University president Dr. Mustafa Aydin attended a conference themed “Internationalization of Education: Turkey and Azerbaijan” organized at Odlar Yurdu University, one of the prominent universities in Azerbaijan.

Speaking at the conference Dr. Aydin said that internationalization is to offer education in a multicultural, multilingual, multicolored, multireligious environment and have those who graduated find a job all around the world.

“As we all agree that we need to improve international students departments in our universities. We need to create international societies along with that. We need to bring our international students together with businesses. If we help them meet with Turkish people who do business in their countries, in the field they are studying, it will make Turkey more attractive and help them find jobs easily. We need to create a university model that is innovative, entrepreneurial and with a lot of activities. We have to educate students who will be able to find a job anywhere in the world. Academics in our universities should have the qualifications to be able to communicate in academic and social terms with the universities around the world. We need to design our campuses multilingual and multireligious social environment and offer services to our students equally and deliver in a satisfactory way. Universities should establish funds worldwide. Their scholarships and funds should be well accepted. If those scholarships don’t get the attention of international students and academics then there is no meaning of them,” added Dr. Aydin as he enumerated what needs to be done for a university to become an international university.

Erasmus+, MoU and Mevlana agreements were signed between Istanbul Aydin University and Odlar Yurdu University.

background

Follow on Twitter

Follow on Twitter for news, updates and notices.

Istanbul Aydin University Chairman of the Board of Trustees / BIL Holding and BIL Education Institutions Chairman of the Board of Directors / Cyprus Science University Honorary President

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Follow on Instagram

FOLLOW ON @profmustafaaydin