İAÜ Yeni Akademik Yılına Merhaba Dedi

tarihinde yayınlandı Duyuru, Istanbul Aydin University, Medya

İstanbul Aydın Üniversitesi(İAÜ) 2016-2017 akademik yıl açılışını Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın katılımıyla gerçekleştirdi.

Yeni eğitim ve öğretim yılına merhaba diyen İAÜ’nün açılış töreni İAÜ Florya Kampüsü’nde yapıldı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, Esenler Milli Eğitim Müdürü Bayram Ercan, üniversitenin akademik camiası ve birçok öğrencinin katıldığı programın açılış konuşmalarını sırasıyla İAÜ Rektörü Prof. Dr. Yadigâr İzmirli, İAÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın ve Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz yaptı. Konuşmalarının ardından ilk dersin verilmesiyle birlikte İAÜ Anadolu BİL Meslek Yüksek Okulu Moda Tasarım Programı öğrencilerinin yapmış olduğu “Sevdamız Karadeniz” adlı defile ile devam eden açılışta yöresel Karadeniz türküleri eşliğinde sahneye gelen horon ekibi katılımcıların beğenisini kazandı.

Açılış konuşmasında yeni bir akademik yıl için İAÜ’ye başarılar dileyen Bakan İsmet Yılmaz konuşmasının devamında, “Aydınlık bir gelecek için yola çıkan İstanbul Aydın Üniversitesi adını kısa zamanda kabul ettirmiş en çok tercih edilen vakıf üniversitelerinden biri olma başarısını göstermiştedir. Emeği geçen herkese teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.
Aynı zamanda eğitim alanında yapılması planlanan çalışmalarla ilgili de bilgi veren Bakan İsmet Yılmaz, “Yükseköğretim reformunu hayata geçireceğiz. Yükseköğretim Kalite Kurulu’nu oluşturacağız. Eğitim öğretimde iç ve dış kalite sistemi olmasını, bağımsız dış değerlendirme kurumları tarafından değerlendirilmesini, bir akreditasyon değerlendirme sistemine sahip olmasını istiyoruz. 5 yılda bir yıl üniversitelerimiz dış değerlendirmeye tabi tutulacak. Yükseköğretime geçiş sınavlarını da yılda birden çok yapacağız. Üniversitelerin ihtisaslaşmasını destekleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

“BİR ÜLKENİN EĞİTİME AYIRDIĞI BÜTÇE O ÜLKENİN EĞİTİME NE KADAR ÖNEM VERDİĞİNİN GÖSTERGESİDİR”

Bütçe olarak eğitime verdikleri payın çok fazla olduğunu ve bunun da gerekli olduğunu söyleyen Yılmaz, “Bir ülkenin eğitime ayırdığı bütçe o ülkenin eğitime ne kadar önem verdiğinin göstergesidir. Eğitimli insanla ülkenizi daha iyi savunursunuz. 2002-2003 eğitim yılında derslik sayısı 379 bindi. Bugün derslik sayısı 671 binin üstünde. Bu sayı da her gün artıyor. Derslik başına düşen öğrenci sayısı 2002-2003 öğretim yılında ilköğretim 36 iken, bugün 25. Ben 75 kişilik sınıfta okudum. Şimdi herhâlde 75 kişilik sınıf yoktur. Bir sınıfa girdiğinde öğretmen her öğrenciye bir dakika ayırmak istese öğrenci başına bir dakika düşer mi? 75 kişinin olduğu yerde eğitim veremezdiniz” şeklinde konuştu.

“ÜNİVERSİTELER İÇİN ÖZGÜR BİR ORTAM ŞART”

Açılış töreninden önce yeni akademik yıl için bütün eğitim camiasına başarılar dileyen Dr. Mustafa Aydın da, “Bu bizim üniversite olarak 16. akademik yılı açılışımız. Yeni bir akademik yıla daha giriyoruz. Üniversiteler ülkelerin beyinleri görevindedirler. Bu beyinler ülkeleri yarınlara ve yarından sonralara taşırlar. Tabi bunun için de olmazsa olmaz şey akademik camianın kesinlikle özgür bir ortama sahip olmasıdır. Özgür bir ortamda bilim ve teknoloji üretmek akademik ve iş dünyasına hizmet etmek üniversitelerin en önemli görevlerindendir. Fakat kesinlikle bu özgürlük anlayışı, devletin parçalanması ve terörist eylemlere destek vermek için kullanılmamalıdır. Maalesef günümüzde akademik özgürlük adı altında bir kısım insanlarımız terörist eylemlere destek vermişler ve bu ülkenin bölünmesi için de çaba göstermişlerdir. Onun için biz Türkiye’deki üniversiteler olarak ilmi ve bilimi öncelikle demokrasiyi, özgürlüğü, ülkenin birlik ve beraberliğini ortaya koymak ve o birlik beraberliğe destek vermek maksadıyla oluşan yeşeren olumlu ortamlar olarak değerlendiriyoruz. Bugün ben bu vesileyle Türk eğitim camiasına hayırlı bir yıl diliyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.Welcome to the 2016-2017 New Academic Year!
 
Istanbul Aydin University (IAU) welcomed 2016-2017 academic year with the participation of Ismet Yilmaz, Minister of National Education.

Welcoming the new academic year, IAU’s opening ceremony took place at Florya Campus.

Attended by Ismet Yilmaz, Minister of National Education; Omer Faruk Yelkenci, Director of City National Education; Ahmet Hamdi Usta, Deputy Governor of Istanbul; Temel Karadeniz, Kucukcekmece Mayor; Bayram Ercan, Director of Department of National Education in Esenler and faculty staff and students, the opening speech was delivered by Rector Yadigar Izmirli, Ph.D., IAU president Dr. Mustafa Aydin and Ismet Yilmaz. The first class session was held after the speeches and ” Our Passion: Karadeniz” fashion show by IAU Anadolu BIL Vocational School Department of Fashion Design and horon dance staged.

Wishing success for the new academic year, Minister Ismet Yilmaz said, ” Istanbul Aydin University, towards a bright future, had its name recognized and became the most preferred foundation university in Turkey. I would like to thank those who worked hard and wish them a great success.” Delivering information about works carried out on education, Minister Ismet Yilmaz said, ” We’ll put higher education reform into action. We’ll establish Higher Education Quality Committee. We want our education system to have an accreditation assessment system, internal and external quality system, be evaluated by an independent evaluation establishment. Our universities will be subjected to external evaluation every five years. We will conduct entry exams to higher education for more than once a year. We will support the specialization of the universities.

Budget Allocated for Education in a State Indicates How Much They Value Education

Stating how much budget they allocated for education, Minister Yilmaz said, ” The amount of budget allocated for education indicates how much a country values education. You can defend your country better with educated individuals. The number of classrooms were 379,000 in 2002-2003 academic year which is 671,000 this year and grows every year. I studied in a classroom with 75 students. Today, probably there is no classroom with that many students. If a teacher wants to spend a minute for each student, can she do that? You can’t deliver a proper education at a class with 75 students.
 
FREEDOM FOR UNIVERSITIES IS A MUST

Wishing all faculty members a great success, Dr. Mustafa Aydin said, ‘ This is our 16th anniversary as a university. We are about to begin a new academic year. Universities are the engine of a nation. They bring their nation to the future. And one of the necessary things for that to happen is to have freedom in academia. It is universities main job to produce science and technology and to serve the business world. This freedom should never be used for terrorist acts and to disintegrate the nation. Unfortunately, some academicians have committed acts to serve that purpose. I wish a very fruitful new academic year to our Turkish education community.”

20.10.2016

background

Follow on Twitter

Follow on Twitter for news, updates and notices.

Istanbul Aydin University Chairman of the Board of Trustees / BIL Holding and BIL Education Institutions Chairman of the Board of Directors / Cyprus Science University Honorary President

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Follow on Instagram

FOLLOW ON @profmustafaaydin