TBB BAŞKANI FEYİZOĞLU: “DOĞU AKDENİZ’DEN VAZGEÇMEK VATANA İHANETTİR”

tarihinde yayınlandı Duyuru, Intellectual Thought Platform, Istanbul Aydin University
https://en.mustafaaydin.com/wp-content/uploads/2020/04/FEYİZOĞLU.jpg

TBB Başkanı Feyzioğlu: “Doğu Akdeniz’den vazgeçmek vatana ihanettir”

Aydın Düşünce Platformu’nun ocak ayı toplantısında Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri uluslararası hukuk boyutuyla ele alan TBB Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, “Libya mutabakatıyla tescillediğimiz deniz yetki alanının bize ait kısmında dünyanın en zengin ve en kaliteli doğal gaz potansiyeli bulunmaktadır. Bundan vazgeçmek vatana ihanettir” dedi.

İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesindeki düşünce kuruluşlarından Aydın Düşünce Platformu, ocak ayı ilk toplantısında Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’ı değerlendirmek üzere, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’nu ağırladı. “Doğu Akdeniz, Kıbrıs ve Uluslararası Hukuk” başlığıyla gerçekleşen toplantıda Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki varlığının hukuki temeline ilişkin bilgiler veren Feyzioğlu, enerji kaynaklı güç savaşları, Kıbrıs’ın durumu ve geleceği gibi merak edilen pek çok konuyu ele aldı.

“Uluslararası hukuk Türkiye’nin yanında”

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki varlığı ve faaliyetlerinin uluslararası hukuka yaslandığını ifade ederek konuşmasına başlayan Feyzioğlu, “Biz Doğu Akdeniz’de mavi vatana sahip bir ülkeyiz. Dolayısıyla denizler üzerinde egemenlik hakkımız var. ABD ve Rusya başka yerlerden geliyor, İngiltere’nin Akdeniz’e kıyısı yok. Onların orada bulunurken, Doğu Akdeniz’deki bir deniz ülkesinin orada ne yaptığını sormak abestir. Bence bu soruları ABD, Fransa gibi ülkelere soralım. Türkiye’nin üstün menfaatleri Doğu Akdeniz’de güçlü olmasını gerektiriyor. Uluslararası hukuk da Türkiye’nin yanındadır” dedi.

“Libya mutabakatı devlet aklıyla yapılmış doğru bir iştir”

Türkiye ile Libya arasında imzalanan ‘münhasır ekonomik bölge sınırlandırma anlaşmasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Feyzioğlu, “Libya mutabakatı son dönemde devletin yaptığı bir mutabakattır. Bu mutabakat üzerinden lehte ve aleyhte siyasi particilik yapmayı da asla doğru görmüyorum. Bu devlet aklıyla doğru yapılmış bir iştir. Zamanlaması daha erken olsaydı keşke ama maalesef istediğinizde olmuyor. Türkiye, Birleşmiş Milletler tarafından tanınan meşru hükümeti doğru zamanda desteklemiş ve karşılığında da Libya ile bu mutabakatı yaparak deniz yetki alanlarının sınırlarını belirlemiştir. Doğu Akdeniz’de güçlü bir iddiada bulunmak ve gerek askeri, gerek onu destekleyecek şekilde hukuki anlamda kendimizi göstermek Türkiye’nin geleceği açısından hayati önemdedir. Libya mutabakatıyla tescillediğimiz deniz yetki alanının bize ait kısmında dünyanın en zengin ve en kaliteli doğal gaz potansiyeli bulunmaktadır. Bundan vazgeçmek vatana ihanettir” diye konuştu.

“Sorunları aşmak için güvenilir yargı gerekli”

Doğu Akdeniz sorununun Kıbrıs ile yakından ilişkili olduğunu dile getiren Feyzioğlu, “KKTC ve Türkiye’nin kıta sahanlığı birleştiğinde hem Kıbrıs Türkü’nün hem de Türkiye’nin geleceği için fevkalade önemli bir alana sahip oluyoruz. Uluslararası hukuk tabi ki bizden yana ama uluslararası hukuk da haklı olmak yetmiyor. Askeri ve ekonomik anlamda da güçlü olmak gerekiyor. Türkiye’nin askeri anlamda gücü ortadadır. Ekonomik anlamda da üzerimizde oynanan bir takım sıkıştırmalar ve senaryoların sebebini biliyoruz. Bunları aşmak için güvenilir yargı gereklidir, çünkü yargısı güvenilir olan bir ülkeye yerli yabancı yatırımcı gelir ve o ülkenin ekonomisi güçlenir. Güçlü ekonomi olursa her türlü senaryoya karşı dururuz” şeklinde konuştu.

“Türkiye yaptırım uygulayabilir”

Doğu Akdeniz’e kıyısı olmayan devletlerin İsrail ve Mısır gibi ülkelere destek vererek enerji paylaşımına dahil olmaya çalıştığına dikkat çeken Feyzioğlu, “İsrail, Mısır ve hatta Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin çıkaracağı doğal gazın piyasada verimli olması için Türkiye’den geçmesi lazım. Yoksa likit hale getirilip oradan satılması olmaz. Doğal gaz boru hattı döşeneceği söyleniyor. Bizim bölgemizden doğal gaz boru hattı geçirmek için bize sormaları lazım. Buna rağmen geçirirlerse bu uluslararası hukuku ihlal eder ve Türkiye buna yaptırım uygular” dedi.

“Çok az ülkenin sahip olduğu bir filoya sahibiz”

Rum yönetiminin Fatih sondaj gemisinin personelini tutuklamakla tehdit etmesinin uluslararası hukuka aykırı olduğunun altını çizen Feyzioğlu, böyle bir eyleme güçlerinin yetmeyeceğini söyledi. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj gemilerine yenilerini ekleme kararını doğru bulduğunu ifade eden Feyzioğlu, “Şu anda sismik araştırma ve sondaj gemilerine baktığımızda dünyada çok az ülkenin sahip olduğu bir filoya sahibiz. Birçok ülke günlük muazzam paralar ödeyerek bu gemileri kiralıyor. Çok doğru ve stratejik bir hamledir” ifadelerinde bulundu.


TBB President Feyzioğlu: “Giving up on the Eastern Mediterranean is treason”

The President of TBB, Lawyer Prof. Dr. Metin Feyzioğlu said who handled the developments in the Eastern Mediterranean at the international meeting of Aydın Thought Platform in January said that “The part of the maritime jurisdiction that we registered with the Libyan agreement has the richest and highest quality natural gas potential in the world. Giving up on this is treason.”

Aydın Thought Platform, one of the think tanks in Istanbul Aydın University hosted the President of Union of Turkish Bar Association (TBB) lawyer Prof. Dr. Metin Feyzioğlu in January meeting to evaluate the eastern Mediterranean and Cyprus. Providing information on the legal of Turkey’s presence in the Eastern Mediterranean at the meeting titled “Eastern Mediterranean, Cyprus and International Law”, Feyzioğlu talked about a number of issues such as energy sourced power struggle, the Cyprus situation and its future.

“International law is supporting Turkey”

Stating that the presence and activities of Turkey on the Eastern Mediterranean is on the basis of international law, “we are a country has the blue homeland in the Eastern Mediterranean. So we have the right to rule over the seas. The USA and Russia come from other places, England has no coast to the Mediterranean. It is absurd to ask what a sea country in the Eastern Mediterranean has been doing there while they were also there. I think we should ask these questions to countries such as the USA and France. Prior interests of Turkey require it to be strong in the Eastern Mediterranean. International law is supporting Turkey.”

“The Libyan reconciliation is the right thing done with the mind of the state.”

Evaluating the exclusive economic zone restriction agreement signed between Turkey and Libya, Feyzioğlu said “The Libyan reconciliation is a recent agreement by the state. I do not think that it is right to do political partisanship in favor and against this agreement. This is a job done with the mind of the state. I wish it had been earlier, but unfortunately it doesn’t happen when you want it. Turkey has supported the legitimate government recognized by the United Nations at the right time and making this agreement with Libya in return has determined the limits of maritime jurisdiction areas. Making a strong claim in the Eastern Mediterranean and raising to the occasion both military and legal sense, that supports, has a crucial importance for the future of Turkey. The part of the maritime jurisdiction that we registered with the Libyan agreement has the richest and highest quality natural gas potential in the world. It is treason to give up on it.”

“Reliable judgment is required to overcome problems”

Stating that the Eastern Mediterranean problem is closely related to Cyprus, Feyzioğlu said “When combined TRNC and Turkey’s continental shelf, we acquire a field with great importance for both the future of Cypriot Turks and Turkey. International law is of course on our side, but being right in international law is not enough. It needs to be strong in military and economic terms. Turkey’s military power is obvious. We know the reason for a number of compressions and scenarios played on us in economic terms. To overcome these, a reliable judgment is required because a foreigner investor comes to a country whose judgment is reliable and the economy of that country strengthens. If there is a strong economy, we will stand against any scenario.”

Turkey may impose sanctions”

Feyzioğlu pointed out that states that do not have a coast to the Eastern Mediterranean try to participate in energy sharing by supporting countries such as Israel and Egypt and said that “Israel, Egypt and even the Greek Cypriot’s administrations’ natural gas have to go through Turkey to be efficient in market. Otherwise, it will not be made liquid and sold there. Gas pipeline is said to be laid. They have to ask us to pass a natural gas pipeline from our region. Nevertheless, if they pipe, it would be violation of international law and Turkey can apply sanctions.”

“We have a fleet owned by very few countries”

Underlining that the Greek administration threatened the Fatih drill ship to arrest its personnel, Feyzioğlu said that they are not strong enough to do such an action. Expressing that Turkey’s decision to add new drilling ships in the Eastern Mediterranean was right, Feyzioğlu said “Currently, when we look at seismic research and drilling ships, we have a fleet owned by very few countries in the world. Many countries rent these ships by paying huge amounts of money daily. It is a very correct and strategic move.”

background

Follow on Twitter

Follow on Twitter for news, updates and notices.

Istanbul Aydin University Chairman of the Board of Trustees / BIL Holding and BIL Education Institutions Chairman of the Board of Directors / Cyprus Science University Honorary President

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Follow on Instagram

FOLLOW ON @profmustafaaydin