Türk-Arap Üniversiteleri Konferansı Gerçekleşti

tarihinde yayınlandı Duyuru, Istanbul Aydin University

İstanbul Aydın Üniversitesi ile Arap Üniversiteler Birliği’nin ortaklaşa düzenlediği ve bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen Türk-Arap Üniversiteleri Konferansı gerçekleşti. Bu yıl, ‘Türk ve Arap Üniversiteleri için Bölgesel Zorluklar ve Fırsatlar’ temasıyla 13-15 Şubat 2018 tarihleri arasında gerçekleşen Türk-Arap Üniversiteleri Konferansı’nda Orta Doğu’nun yükseköğretim politikalarına yön verilecek birçok konu konuşuldu.

İstanbul Aydın Üniversitesi’nde açılışı gerçekleşen konferansa, Arap Üniversiteler Birliği üyesi 100’den fazla üniversitenin Rektör ve Mütevelli Heyet Başkanları, Türkiye’den üniversitelerin rektör, dekan ve akademisyen düzeyindeki temsilcileri bir araya geldi. Konferansın açılış töreninde, İAÜ Mütevelli Heyet Başkanı ve Avrasya Üniversiteler Birliği Başkanı Dr. Mustafa Aydın’ın yanı sıra İAÜ Rektörü Prof. Dr. Yadigâr İzmirli, Arap Üniversiteleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Sultan T. Abu-Orabi Aladwan, İAÜ Batı Araştırmaları Merkezi Başkanı Egemen Bağış ve Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya ve Türkiye-Arap akademisyenlerinden çok sayıda davetli ve öğrenciler katıldı. Konferans açılışında yaptığı konuşmasında Dr. Mustafa Aydın, Orta Doğu’nun yaşadığı sıkıntılardan kurtulmanın en etkili yolunun eğitim olacağını ifade ederek, “Biz eğitimciler, bölgenin ilerleyeceği yolu eğitimle ne kadar aydınlatırsak, ekonomide ve siyasette bölge ülkeleri olarak o kadar başarılı oluruz. Artık hepimiz ağır uykumuzdan uyanmalı, başka iradelerin bizi yönlendirmesine izin vermemeliyiz. Kendi değerlerimizden kopmadan, küresel gerçekleri de yok saymadan ilerlemeliyiz” dedi.

Üç gün boyunca bölgenin eğitim meselelerinin tartışıldığı Türk-Arap Üniversiteleri Konferansı kapanışı, Avrasya Yükseköğretim Zirvesi’nin ikinci gününde düzenlenen törenle gerçekleşti. Kapanış törenine Avrasya Yükseköğretim Birliği-EURAS Başkanı Dr. Mustafa Aydın’ın yanı sıra Arap Üniversiteleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Sultan T. Abu-Orabi Aladwan ve İbn-i Haldun Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi-DEİK üyesi Prof. Dr. İrfan Gündüz de katılarak bir konuşma yaptı.II


In cooperation with İstanbul Aydın University and the Arab University Association, The 3rd Turkish Arab Universities Conference was held in 13-15 February. The conference was organized with the theme of “Regional Challenges and Opportunities for Turkish and Arab Universities” and higher education policies of the Middle East was directed.

Over 100 rectors and President of Board of Trustee from Arab University Union and rectors, deans and academicians from Turkish Universities have participated to the conference where was held in Istanbul Aydin University. President of EURAS and Istanbul Aydin University, IAU Rector Yadigar İzmirli, Former EU Affairs Minister Egemen Bagıs, Secretary of Arab Universities Union Prof. Dr. Sultan T. Abu-Orabi Aladwan, Governor of Kucukçekmece Harun Kaya, many students and academicians have attended to the opening ceremony.

During the opening speech Dr. Aydın “as educators, if we should enlighten the road of the region via education, we will be successful in the economy and political fields. We have to wake up and stop others to direct us in our home.  We should both be deeply committed to our values and see global reality.

The closing ceremony of Conference, which was discussed regional problems of education since 3 days, held in Lütfi Kırdar on the Second day of EURIE. President of EURAS Dr. Mustafa Aydın, Secretary of Arab Universities Union Prof. Dr. Sultan T. Abu-Orabi Aladwan, president of Ibn-i Haldun University and member of the DEIK Prof. Dr. İrfan Gündüz have participated to the closing ceremony of The Conference.

background

Follow on Twitter

Follow on Twitter for news, updates and notices.

Istanbul Aydin University Chairman of the Board of Trustees / BIL Holding and BIL Education Institutions Chairman of the Board of Directors / Cyprus Science University Honorary President

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Follow on Instagram

FOLLOW ON @profmustafaaydin