“TÜRK MARKALARI AB’YE AÇILIYOR”

tarihinde yayınlandı Dünya Franchise Konseyi, Duyuru, UFRAD
https://en.mustafaaydin.com/wp-content/uploads/2021/06/ufrad-canlı-yayın.jpg

UFRAD Franchising Derneği Genel Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın A Para’da “Paranın Yönü” programına konuk oldu

UFRAD Franchising Derneği Genel Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın, A Para’da Aysun Göksu Sarıtaç’ın sunduğu “Paranın Yönü” programına konuk oldu. “Covid-19 salgını ile birlikte her sektör gibi bizim sektörlerimiz de yaralar aldı” ifadelerini kullanan Doç. Dr. Aydın “UFRAD olarak bu dönemde üyelerimiz ile yakın temasta kalarak markalarımızın en az zararla bu dönemi atlatması için yoğun çalışmalar yürüttük. Franchising sektörü 250 bin kişiye istihdam yaratmakta. 2020 yılında Franchising sektör pazar payı 43 milyar dolara ulaştı. 2021 yılı sonunda ise bu rakam 50 milyar doları bulacak” diye konuştu.

“Türk markaları rotasını Avrupa’ya çevirdi”

Koronavirüsün sebep olduğu AVM’ler deki kira, hizmet bedeli sorunları ve yurt dışında ucuzlayan kiralar ve vergi indirimlerinin, Türk markalarının rotalarını Avrupa’ya çevirmelerine neden olduğunu belirten Doç. Dr. Aydın “Bunun yanında yurt içi pazarı belli bir doygunluğa erişti ve markalarımız tecrübeleri ve güçlenen altyapıları ile yurt dışından her gün artan yatırım teklifleri almaya başladılar. Avrupa pazarı, geniş Türk nüfusu, özellikle Türk lezzet ve perakende ürünlerine güven ve ilgisi sebebiyle bizim açımızdan çok önemli bir Pazar. Bugün yeme-içme sektöründen perakendeye, takı tasarım mağazalarından danışmanlık firmalarına, her türlü hizmet alanında yurt dışına markalarımız açılıyor. Kahve konseptlerimiz büyük beğeni topluyor. Kaliteli giyim ürünlerimiz tercih ediliyor. Mobilyalarımız, market zincirlerimiz, ayakkabılarımız dünya markası olma yolunda yolculuklarına kendi coğrafyamız olan Orta Doğu ve tabii Avrupa’dan başlıyor. Şu anda yurt dışında 5 binden fazla mağazası ile 150 kadar Türk markamız faaliyet göstermekte. 2021 yılında açılması beklenen bin mağazanın ihracata katkısının 600 milyon dolar olacağı tahmin ediliyor. Pandemi sebebiyle Türk markalarımızın mağaza açılımları yavaşlasa bile Turquality gibi Franchise markalarına verilen devlet destekleri ile de yurt dışı açılımları daha da cazip hale geldi. Covid-19 ile biraz yavaşlama olmuş olsa da önümüzdeki dönemde birçok yeni Avrupa markasını Türkiye pazarında ve Türk markalarını da Avrupa pazarlarında göreceğiz. Avrupa pazarı markalarımız için kolay bir pazar olmasa da, farklı kültürlerin cezbediciliği ve doğru strateji ile markalarımızın önemli başarılar kazanacağına inanıyoruz” dedi.

UFRAD Franchising Association President Assoc. Dr. Mustafa Aydın was the guest at “Paranın Yönü” program at A Para channel.

UFRAD Franchising Association President Assoc. Dr. Mustafa Aydın was the guest at “Paranın Yönü” program which is presented by Aysun Göksu Sarıtaç.

With the Covid-19 pandemic, our sectors, like every other sector, have been effected negatively”, Assoc. Dr. Aydın said, “As UFRAD, we kept in close contact with our members during this period and carried out intensive studies to help our brands get through this period with the least damage. The franchising sector creates employment for 250 thousand people. Franchising sector market share reached 43 billion dollars in 2020. By the end of 2021, this figure will reach 50 billion dollars,” he said.

“Turkish brands turned their route to Europe”

Assoc. Dr. Aydın stated that the rent, service fee problems in shopping malls caused by the coronavirus, and the cheaper rents and tax reductions abroad caused Turkish brands to turn their routes to Europe. In addition, the domestic market has reached a certain saturation and our brands have started to receive increasing investment offers from abroad with their experience and strengthening infrastructure. The European market is a very important market for us due to its large Turkish population, especially its trust and interest in Turkish taste and retail products. Our coffee concepts are highly appreciated. Our quality clothing products are preferred. Our furniture, market chains and shoes start their journey towards becoming a world brand from our own geography, the Middle East and of course Europe. Currently, there are about 150 Turkish brands operating with more than 5 thousand stores abroad. It is estimated that the contribution of 1,000 stores, which are expected to be opened in 2021, to exports will be 600 million dollars. Even though the store openings of our Turkish brands slowed down due to the pandemic, their overseas expansions became even more attractive with the government support given to franchise brands such as Turquality. Although there has been some slowdown with Covid-19, we will see many new European brands in the Turkish market and Turkish brands in the European markets in the coming period. Although the European market is not an easy market for our brands, we believe that with the attractiveness of different cultures and the right strategy, our brands will achieve significant success.”

background

Follow on Twitter

Follow on Twitter for news, updates and notices.

Istanbul Aydin University Chairman of the Board of Trustees / BIL Holding and BIL Education Institutions Chairman of the Board of Directors / Cyprus Science University Honorary President

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Follow on Instagram

FOLLOW ON @profmustafaaydin