Kent Konseyleri sorunları masaya yatırıldı

tarihinde yayınlandı K.cekmece City Counsil, STK-Haberleri

İstanbul Aydın Üniversitesi’nde Türkiye’de kent konseyleri ve kentler anlamında ‘ilk çalışma’ olan “Uluslararası Kent Konseyleri ve Kentler Kongresi” başladı.

İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Türkiye Araştırma Merkezi, UNESCO Kültürel Diplomasi, Yönetişim ve Eğitim Kürsüsü, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (MEWA), Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD ) ile Avrasya Üniversiteler Birliği tarafından organize edilen “Uluslararası Kent Konseyleri ve Kentler Kongresi” İstanbul’da yapılıyor.

Kongrede kent konseylerinin daha iyi anlaşılması ve öncelikli konuların tartışması yapılırken, kent konseylerinin çeyrek asırlık geçmişi, bugünkü durumları ve geleceğe yönelik ön görüler bilimsel çerçevede değerlendiriliyor.

Kongreye, eski Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli, MEWA Genel Sekreteri ve WALD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Duman, Türkiye’nin dört bir yanından belediye başkanları, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Kent konseyleri doğrultusunda yaşanan problemlerin ve çözüm süreçlerinin ele alındığı kongrede ana konu sığınmacı sorunuydu. Suriyeli sığınmacılar konusunda neler yapılması konularında bir dizi öneri dile getirildi.

Kongrenin açılış konuşmasında, eski Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, “Şu an aktif olarak çalışmaların yürütüldüğü kent konseylerinde bazı eksiklikler ve problemler var. Fakat bu tarz etkinliklerle hem bu problemleri çözmüş olacağız hem de bu sorunlarımız gündeme getirerek ortak çareler arayacağız. Kentin yaşanabilir hale gelmesini sağlamak ve yaşam kalitesini arttırmak, kentte yaşayan insanlar arasında sosyal projeler ve yardımlaşmayı geliştirmek, sürdürülebilir kalkınma ve gelişmeyi sağlamak, yerel düzeyde hesap verme, hesap sorma, katılım ve yönetimin gerçekleştirilmesi gibi görevleri olan kent konseylerinin bu konular üzerinde detaylı çalışmalar yapması gerekiyor” dedi.

“TOPLUMDAN KOPUK BİR KENT KONSEYİNİN HİÇ BİR ANLAMI YOKTUR”

Açılış konuşmasında kent konseylerinin görevinden ve çalışmalarından söz eden İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve aynı zamanda da Küçükçekmece Kent Konseyi Başkanı Dr. Mustafa Aydın, çalışmalarıyla ‘en iyi kent konseyinin’ Küçükçekmece Kent Konseyi olduğunu söyledi.

Dr. Aydın, “Kent konseyleri olarak yapmış olduğumuz bu çalışmaları aslında Türkiye’nin diğer kentlerini de taşımamız gerekiyor. Öyle ki hem kent konseylerinin önemini ortaya çıkarmış hem de aynı zamanda toplumun daha fazla kent konseyini benimsemesini sağlamış oluruz. Zaten toplumdan kopuk bir kent konseyinin hiçbir anlamı yoktur. Biz kent konseyleri olarak konferanslarla, seminerlerle, panellerle çalışmalar yürütmeliyiz. Aynı şekilde bütün kurum ve kuruluşlarla ortak işbirlikleri içinde olmalıyız ki toplumumuzdaki ve kentimizdeki en ayrıntılı problemlere kadar inip çözüm odaklı projeler üretmeliyiz. Biz Küçükçekmece Kent Konseyi olarak gereken bütün çalışmaları titizlikle sürdürüyoruz. Bu sayede kentlerimizi daha yaşanabilir daha konforlu ve sorunsuz hale getirebiliriz” dedi.

İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Rektörü Prof. Dr. Yadigâr İzmirli de kentlerle birlikte ticaretin geliştiğini, kültür ve sanatın zirveye ulaştığını ve demokrasi kavramının daha anlamlı hale geldiğini belirterek günümüzde de kent konseylerinin bu anlamda çok büyük önemi olduğunu vurguladı.

“İSTANBUL’DAKİ BELEDİYELERİN EN BÜYÜK PROBLEMİ MÜLTECİ SORUNUDUR”

Moderatörlüğünü İAÜ Türkiye Araştırmaları Merkezi Başkanı Zeynep Banu Dalaman’ın yaptığı açılış oturumunda Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar ve Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz söz aldılar.  Başkanlar, belediyelerin yaşadığı problemleri aktarırken, bugün karşı karşıya kaldıkları en büyük problemin Suriyeli sığınmacılar olduğunu ifade ettiler.

Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, sığınmacı sorununun özellikle İstanbul Belediyeleri için büyük önem arz ettiğini dile getirerek kaynak sıkıntısı yaşadıklarını dile getirdi. Karadeniz, “Sığınmacı sorununda öncelikli olarak ağırlayacağımız Suriyelilerle ilgili toplumun tüm kesimlerini hazırlamamız gerekiyor. Çünkü bizlerden bir umut beklentisi olan insanlara kapılarımızı açtık ve onlara yeni yerler hazırlamamız ve sorunlarına çare üretmemiz gerekiyor” dedi.

“BİZ BU İNSANLARA EĞİTİM VERMEZSEK, CANLI BOMBA OLARAK KARŞIMIZA ÇIKARLAR”

Mülteci sorunu şuanda hem Türkiye’nin hem de bütün dünya ülkeleri kapsayan büyük bir problemdir” diyen Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Suriyelilerle ilgili önümüzdeki yıllarda yaşanabilecek olası sıkıntılara dikkati çekti. Akgün, şunları söyledi:

“Mülteci sorunu öncelikli olarak kısa vade de çözüme kavuşacak bir problem olmadığı için olayı uzun vadeli programlarla ele almalıyız. Her şeyden önce o insanlara gerekli eğitimi vermediğimiz, hayatlarını sürdürebilecek kadar karınlarını doyuramadığımız ve dil eğitimi vermediğimiz takdirde ileride karşımıza canlı bomba olarak çıkacaklardır. Biz Türkiye olarak bu çıkacak olan problemlerden çok ciddi zararlar göreceğiz. Aynı zamanda hayatlarını devem ettirecek seviye de para kazanmaları için ileride uyuşturucu ve organ mafyalarının figüranları olabilirler. Bu yüzden gereken bütün önlemleri almalıyız özellikle eğitimi başta tutarak. Çünkü bu problem en az Güneydoğu’daki mücadelemiz kadar önemli bir konudur.”

“Uluslararası Kent Konseyleri ve Kentler Kongresi” konulu kongrenin tematik çalıştay bölümü içinde altı kategoride kent konseylerinde yarışmaya girip başarı elde eden belediyelere de ödül verildi.

 Issues of City Councils discussed at International City Councils and Cities Congress

International City Councils and Cities Congress, first work in terms of city councils and cities in Turkey has started at Istanbul Aydin University.

Organized by Istanbul Aydin University Turkey Research Center; UNESCO Cultural Diplomacy, Governance and Education Chair, United Cities and Local Governmetns Middle East and West Asia Section (MEWA), World Academy for Local Government and Democracy (WALD) and Eurasian Universities Union, “International City Councils and Cities Congress” is taking place in Istanbul.

Understanding city councils better, a quarter century of the history of city councils, their current situations and predictions about their future stand were evaluated within a scientific framework during the congress.

Former Minister of Environment and Urbanization Idris Gulluce, Istanbul Aydin University President Dr. Mustafa Aydin, Istanbul Aydin University Rector Professor Yadigar Izmirli, MEWA general secretary and WALD President Mehmet Duman and numerous municipalities, academics and students attended the congress.

Refugee issues was the main topic discussed during the congress. Series of suggestions were made about Syrian refugees.

Delivering the opening speech, former Environment and Urbanization Minister Idris Gulluce said, “ City councils which are working actively have many shortfalls and issues. With activities such as this one, we will bring these issues up and find solutions. There is a need for works to be carried out by the city councils to turn the city into a livable place and increase the quality of life, to improve social projects and cooperation among people living in the city, to provide sustainable growth and development and accountability in local level.”

“THERE IS NO MEANING OF A CITY COUNCIL THAT IS SO SEPARATED FROM THE SOCIETY”

Speaking at the opening speech, Istanbul Aydin University President and Kucukcekmece City Council President Dr. Mustafa Aydin highlighted that ‘the best city council’ chosen was Kucukcekmece City Council with their work.

“As city councils, we need to carry these works to other cities in Turkey. So this way, we can bring the importance of the city councils into light as well as ensure that the society embraces city councils. We need to conduct our work through conferences, seminars, and panels. We also need to collaborate mutually with all the institutions and enterprises so that initiate solution focused projects by reviewing the problems and issues in detail. We meticiously work as Kucukcekmece City Council. We can make our cities livable and comfortable,” said Dr. Mustafa Aydin.

Istanbul Aydin University (IAU) Rector Professor Yadigar Izmirli emphasized the importance of city councils by which commerce is developing, culture and art reaches its peak, and the Notion of democracy becomes meaningful.

“REFUGEES ARE THE BIGGEST PROBLEM FOR ISTANBUL MUNICIPALITIES”

Moderated by IAU Turkey Research Center director Zeynep Banu Dalaman, the speakers at the opening session included Beyoglu Mayor Ahmet Misbah Demircan, Buyukcekmece Mayor Hasan Akgun, Bagcilar Mayor Lokman Cagrici, Silivri Mayor Ozcan Isiklar, and Kucukcekmece Mayor Temel Karadeniz. The common issue of all the municipalities, mentioned by their mayors, was the issue of Syrian refugees.

Kucukcekmece Mayor Temel Karadeniz mentioned the resource shortage for the refugees and added, “ We need to prepare individuals in every level of the society about the refugee issue. Because we opened our doors to those who had hopes and now are responbible to provide shelter and solve their problems.”

“IF WE DON’T EDUCATE THEM THEY WILL COME BACK AGAINST US AS A SUICIDE BOMBER”

Hasan Akgun, Buyukcekmece Mayor, emphasized the possible issues with the Syrians in coming years and said, “Refugee crisis is something that is a problem of both Turkey and the world.

“We need approach the refugee issues with long term programs as it cannot be solved in a short term. If we don’t educate them, feed them and teach them our language, they may come back as a suicide bomber in the future. We will be severely effected by the consequences. They may be also appear as a organ drug mafia in the future. We need to take necessary measures starting with educating them. It is as important as our fight in Southeastern Turkey.”

Successful municipalities who competed in six categories received their rewards at the end of the congress.

14.04.2016

background

Follow on Twitter

Follow on Twitter for news, updates and notices.

Istanbul Aydin University Chairman of the Board of Trustees / BIL Holding and BIL Education Institutions Chairman of the Board of Directors / Cyprus Science University Honorary President

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Follow on Instagram

FOLLOW ON @profmustafaaydin